Sağlıkla ilgili işlemler KKTC Ankara Büyükelçiliği Sağlık Ataşeliği tarafından yapılmaktadır.

KKTC Ankara Büyükelçiliği Sağlık Ataşeliği İletişim Bilgileri:

 Tel: (0312) 446 64 60   Faks: (0312) 436 34 88    Web adresi: www.kktcbe.org.tr

Sağlıkla ilgili işlemlerinizi aksatmadan ve gereksiz zaman kaybına uğramadan yapabilmeniz için aşağıdaki hususlarda bilgi sahibi olmanız ve bunlara azami ölçüde dikkat etmeniz rica olunur:

  1. Ankara dışında tedaviye gelen hastaların (Antalya, Adana, Mersin gibi) KKTC Ankara Büyükelçiliği Sağlık Ataşeliğine telefon edip gideceği hastanenin faksını bildirip sevklerini talep edeceklerdir.
  1. Sağlık Kurulu ile gelen hastaların sağlık kurulu karar yazısının faks ile KKTC Ankara Büyükelçiliği’ne gönderilmesi gerekmektedir. Sağlık Kurulu kararında aksi belirtilmediği takdirde verilecek sevk sadece normal oda, normal tedavi ücreti, tıbbi malzeme, ilaç v.b yi kapsar. Özel oda, öğretim görevlisi (Profesör, Doçent v.b.) muayenesi ve ameliyata girme farkını hasta kendisi karşılar.
  1. Sağlık Kurulu ile gelen hastaların vefatı halinde cenaze işlemlerinin yapılabilmesi için Büyükelçiliğimiz Sağlık Ataşeliği’nin bilgilendirilmesi gerekmektedir.
  1. KKTC vatandaşlarının Türkiye’de bulundukları sırada hastalanmaları halinde, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alacakları durumlarını bildirir bir rapor, bir dilekçe ve KKTC kimlik kartları ile KKTC Ankara Büyükelçiliği Sağlık Ataşeliği’ne müracaat etmeleri gerekmektedir.

Geçmiş olsun dileklerimizle