Kıbrıs Türk Halkı’nın her daim sarsılmaz destekçisi Türkiye Cumhuriyeti’nde, Mersin’de Başkonsolos olarak 1 Ağustos 2019 tarihinde göreve başlamış bulunuyorum. Benden önceki meslektaşlarımdan devraldığım bu onurlu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için canla başla çalışmak en büyük ödevimdir.

2003 – 2008 yılları arasında Muavin Konsolos olarak görev yaptığım Mersin Başkonsolosluğumuzda, bu kez Başkonsolos olarak görev yapmaktan büyük onur ve mutluluk duymaktayım.

2017 yılına kadar Konsolosluk adı altında hizmet veren Başkonsolosluğumuzun bu tarihten itibaren statüsü Başkonsolosluğa yükseltilmiştir. Kurulduğu günden buyana tüm kadrosuyla birlikte bu görevin önem ve sorumluluğunun bilinci içinde titizlikle çalışmalarını sürdürmektedir. Faaliyet alanlarımız olan Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş’da yaşayan, çalışan ve eğitim gören değerli vatandaşlarımızın başta konsolosluk işlemleri olmak üzere doğabilecek sorunlarının hızlı ve etkin bir şekilde çözümü için Başkonsolosluk olarak bizler burada görevimizin başında olduğumuzu hatırlatmak isteriz. Başkonsolosluğumuz tüm vatandaşlarımız ve ziyaretçilerimize daha iyi hizmet sunmak için gayret göstermektedir. Bu anlayışla, vatandaşlarımızın görüş ve önerilerine her zaman açık olduğumuzu da belirtmek isterim.

Amacımız çok sayıda vatandaşımızın yaşadığı Mersin Bölgesi ile ülkemizin sosyal, kültürel, eğitim, sağlık, turizm ve birçok alanda mevcut olan ilişkilerini daha da geliştirmek, ülkemizi bu bölgelerde tanıtmak ve temsil etmektir.

Bu vesileyle tüm Başkonsolosluk çalışanları ve şahsım adına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Zalihe Mendeli
Başkonsolos