Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35. Kuruluş Yıldönümü Mersin’de büyük coşkuyla  kutlandı. 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle 15 Kasım 2018, Perşembe günü saat 09:30’da Mersin Cumhuriyet Meydanı’nda Çelenk Sunma Töreni düzenlendi. Törene Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurettin Çolak, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Diyadin Özer, İl Müdürleri, Protokol Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları’nın Yöneticileri, Gaziler, Mücahitler, Okul Müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosluğu, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanlığı, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Mersin Şube Başkanlığı, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Mersin İl Başkanlığı, Doğu Akdeniz Üniversitesi Mersin Temsilciliği, Lefke Avrupa Üniversitesi Adana Temsilciliği, Yakın Doğu Üniversitesi Adana Temsilciliği, Girne Amerikan Üniversitesi Mersin Temsilciliği ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Adana Temsilciliği Atatürk Anıtı’na ayrı ayrı çelenklerini sundu.

Çelenk sunma töreninin ardından KKTC Dışişleri Bakanı Sayın Kudret Özersay’ın günün anlam ve önemini belirten kutlama mesajı okundu. Daha sonra Bahçeşehir Koleji ve Mersin Yıldızı Koleji öğrencileri tarafından şiirler okundu. KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu’nun konuşmalarının ardından KKTC Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere plaketleri takdim edildi ve Şiir ve Kompozisyon dalında birinci gelen öğrenciler yazdıkları şiir ve kompozisyonlarını okudular. Fevzi Çakmak Ortaokulu öğrencileri ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları gösterileri ile törenin sona ermesini müteakip KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu 11.00 – 12:30 saatleri arasında Başkonsolosluk makamında tebrikleri kabul etti. Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Jandarma Komutanı Kd. Alb. Şerafettin Yılmaz, Sahil Güvenlik Komutanı Alb. Oğuz Bavbek, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin Defterdarı Hatice Ercoşman, Orta Akdeniz Bölge Müdürü Fikret Erol, il protokol üyeleri, Kıbrıs Gazileri, Mücahitleri ile Harp Malulü Gaziler, Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanı ve üyeleri, TEMAD Başkanı ve üyeleri, KKTC Üniversite Temsilcileri ile Sivil Toplum Kuruluşları Yöneticileri Başkonsolos İnanıroğlu’na ziyarette bulunarak Cumhuriyet Bayramını kutladılar.

Aynı günün akşamı ise, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu ve Eşi Yusuf İnanıroğlu ev sahipliğinde Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda bir resepsiyon verildi. Resepsiyona Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Önder Gürbüz, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Gökbel, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Kahveci, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek ile birlikte, İl Müdürleri, İlçe Belediye Başkanları, gazilerimiz, mücahitlerimiz, mülki ve askeri erkan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, Mersin’de yaşayan KKTC vatandaşları ve çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonda ilk olarak Dışişleri Bakanımız Sayın Kudret Özersay’ın Kutlama Mesajı okundu. Ardından Cumhuriyetin ilan ediliş anını belgeleyen bir video gösterildi. Daha sonra Başkonsolos İnanıroğlu günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Konuşmanın ardından Vali Su da bir konuşma yaparak Türkiye’nin bugüne kadar KKTC ve Halkı’nın yanında olduğunu ve bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğini belirtti. Resepsiyonda, ayrıca, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı lise öğrencileri arasında Mersin Deniz Ticaret Odası katkılarıyla KKTC’nin kuruluşunu konu alan Resim Yarışması’na katılan öğrencilerin yaptığı resimler ile Uluslararası Resim Sanatçısı Nazan Kundak tarafından çizilen liderlerimizin resimleri sergilendi. Resepsiyon, Başkonsolos İnanıroğlu, Vali Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Gürbüz ve protokol üyelerinin hep birlikte, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 35’inci yıl dönümü pastasını kesmesiyle sona erdi.