Zalihe MENDELİ
Zalihe MENDELİ

Başkonsolos Zalihe Mendeli 1975 yılında Baf’da doğdu. 1997 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi, İşletme ve Ekonomi Fakültesi, İşletme Bölümü’nden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun oldu. 2010 yılında Yakın Doğu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İnsan Kaynakları Yönetimi Anabilim Dalında yüksek lisans yaptı.

1997 – 1999 yılları arasında Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd.’de çalıştı. 1999 yılında ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başladı. Bakanlıkta Protokol Müdürlüğü ile Ekonomik, Kültürel ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde Üçüncü Sekreter olarak görev yaptı.

2003 – 2008 yılları arasında Mersin Konsolosluğu’nda Muavin Konsolos olarak görev yapan Mendeli, daha sonra Dışişleri Bakanlığı’nda Genel Müdüre bağlı olarak çalışmasının yanısıra Ekonomik, Kültürel ve Sosyal İşler, Avrupa Birliği ve Dış Koordinasyon Müdürlükleri’nde görev aldı. 2016 yılında Dışişleri Dairesi, Üst Kademe Yöneticisi Sayılmayan Diğer Yöneticiler Sınıfı, II. Derece Müdür Muavini mevkiine atandı.

1 Ağustos 2019 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu olarak atandı ve görevine başladı.

Evli ve bir çocuk annesi olan Başkonsolos Mendeli, İngilizce bilmektedir.